Skip to main content

Kredyt na zakup mieszkania od developera

By 1 lutego 20222 listopada, 2022kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania od developera to specyficzny rodzaj kredytu, którym finansuje się zakup mieszkania, najczęściej jeszcze w budowie, na rynku pierwotnym.

Podstawowym czynnikiem przy wyborze oferty kredytu są jak zwykle jego koszty całkowite, czyli mówiąc potocznie: ile musimy oddać za pożyczoną kwotę. Bankowcy często używają ogólnie niezrozumiałych pojęć typu: marża, prowizja, RRSO, itd. Podstawą wyboru najlepszej oferty są koszty całkowite.

Kredyt na zakup mieszkania od developera

Są też inne kwestie warte uwagi, którymi chciałbym się z wami podzielić jako doradca kredytowy.

Wybór developera

Wielu z nas decyduje się na zakup mieszkania od developera kierując się różnymi powodami. Jednym z nich jest brak podatku PCC(2%), więc zostaje nam już pierwsza kwota na wykończenie.

Poza wyborem miejsca w jakim chcemy zamieszkiwać, przed wyborem konkretnego developera warto poczytać opinie o jego dotychczasowych inwestycjach oraz jakości wykonania mieszkań. Jeśli jest znaczna ilość negatywnych opinii, to może warto rozważyć jakąś inną inwestycję.

Aktualnie jest nadmiar nowych mieszkań na rynku, dlatego warto jest negocjować cenę zakupu lub uzyskać coś dodatkowo w cenie mieszkania, np. miejsce garażowe.

Warto pamiętać, że niektóre banki stawiają ograniczenia co do stopnia zaawansowania inwestycji i nie chcą kredytować tzw. dziury w ziemi. Co dalej?

Kredyt na zakup mieszkania – wymagane dokumenty

Zgodnie z nową ustawą developerską umowa u wybudowanie mieszkania musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Dodatkowo do wniosku o kredyt hipoteczny musimy dołączyć:

  • prospekt informacyjny,
  • dokumenty rejestrowe developera,
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów działki, na której powstaje inwestycja,
  • odpis z Księgi Wieczystej działki,
  • prawomocne pozwolenie na budowę,
  • pełnomocnictwa osób występujących w imieniu developera.

Alternatywą dla umowy developerskiej jest umowa rezerwacyjna. Szczególnie warto skorzystać z takiej formy w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, że uzyskamy kredyt. Płacimy jako zaliczkę symboliczną kwotę, np. 1.000 złotych a do umowy deweloperskiej wracamy po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej banku. Do umowy rezerwacyjnej należy w takim przypadku dołączyć poza wyżej wymienionymi dokumentami wzór przyszłej umowy deweloperskiej.

Wypłata w transzach czy jednorazowo?

Jeśli kupowane mieszkanie jest przekazane do użytkowania kredyt na jego zakup będzie wypłacony na konto developera jednorazowo. Jeśli natomiast inwestycja jest w początkowym stadium realizacji kredyt będzie wypłacany w transzach zgodnie z zapisami umowy deweloperskiej, w zależności od postępu robót. Ma to swoje dobre strony, ponieważ nie zaskoczymy się, że uruchomiono już cały kredyt, a co za tym idzie musimy spłacać raty w pełnej wysokości a końca robót ciągle nie widać.

Czy można skredytować zakup i wykończenie mieszkania?

Jak najbardziej tak. W pierwszej kolejności dostaniemy pieniądze na zakup, dopiero jak będziemy właścicielem mieszkania dostaniemy transzę na wykończenie. Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy bank skredytuje. Na pewno bank nie skredytuje żadnych ruchomości typu telewizor, kanapa czy dywan – tylko stałe elementy mieszkania. Obowiązkowym załącznikiem do wniosku kredytowego jest kosztorys wykończenia, który przedstawia nasz plan i harmonogram wydatków.

Arkadiusz Kaniuk

doradca kredytowy Warszawa

Arek Kaniuk

W branży finansowej działam aktywnie od lutego 2007 roku. Przez 6 i pół roku kierowałem oddziałem największej ogólnopolskiej firmy doradztwa finansowego. Od września 2013 roku pracuję jako doradca niezależny. Jestem właścicielem marki www.kredytmaster.pl - ogólnopolskiej sieci niezależnych doradców kredytowych, dlatego możesz liczyć na moją pomoc w każdym miejscu w Polsce. Zapraszam do współpracy.

Leave a Reply