Podstawowym czynnikiem przy wyborze oferty kredytu są jak zwykle jego koszty całkowite, czyli mówiąc potocznie: ile musimy oddać za pożyczoną kwotę. Bankowcy często używają ogólnie niezrozumiałych pojęć typu: marża, prowizja, RRSO, itd. Podstawą wyboru najlepszej oferty są koszty całkowite.
Zaciągając kredyt hipoteczny wiążemy się z bankiem na kilkanaście lat, z wszystkimi jego dobrymi oraz też i tymi gorszymi stronami. Dlatego tak bardzo ważne jest dokładne porównanie dostępnych ofert wszystkich banków oraz sprawdzenie sumy wszelkich kosztów jakie będziemy ponosić.
Jak wygląda proces ubiegania się o kredyt po kolei?
Proces kredytowy rozpoczyna się od określenia celu, czyli na co chcesz przeznaczyć środki: zakup mieszkania, domu, działki, remont, gotówka, spłata kredytów…
Wielu z nas ma wątpliwości: czy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z wpisaną hipoteką jest możliwy? Otóż nieruchomości sprzedawane zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym mogą mieć w księdze wieczystej wpisaną hipotekę jako zabezpieczenie kredytu. Nie jest to przeszkoda w sprzedaży nieruchomości. Jedynymi wyjątkami są hipoteki przymusowe(na rzecz ZUS I US) lub na rzecz osób fizycznych. Na czym polegają szczegóły takiej transakcji?
Realizując pomysł na kredyt hipoteczny lub jakikolwiek inny, już na wstępie pojawia się fundamentalne pytanie: czy ja mam zdolność kredytową. Cóż to znaczy? Zdolność kredytowa to nic innego jak ocena banku naszych możliwości do regularnej obsługi wnioskowanego kredytu. Od sprawdzenia zdolności kredytowej zaczynamy każdy nasz pomysł na zakup mieszkania, budowę domu czy inną inwestycję. Od czego zależy? Jak ją sprawdzić? Czy można ją poprawić? Poniżej odpowiedzi na te pytania.
Po ostatnim wpisie Kredyt na budowę domu otrzymałem kilka sugestii, aby opisać temat kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego. Podjąłem wyzwanie.
Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego to rodzaj kredytu hipotecznego, którego celem jest nabycie używanego mieszkania, które może być przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb lub na wynajem. Na co warto zwrócić uwagę?
Kredyt na budowę domu lub inaczej kredyt budowlano-hipoteczny składa się z dwóch etapów: budowlanego, kiedy inwestor realizuje swoje przedsięwzięcie, oraz hipotecznego po jego zakończeniu. Jest kilka elementów, którymi różnią się oferty kredytów w poszczególnych bankach poza kosztami kredytu: jakiej wysokości transze, sposób ich rozliczenia. Warto na te elementy zwrócić uwagę, aby nie zaskoczyć się w trakcie budowy.
Read More
Budowa na działce rolnej to powszechnie stosowana i częsta praktyka. Przed wejściem w życie 01.05.2016 roku ustawy o obrocie gruntami rolnymi banki bez ograniczeń stawiały do dyspozycji klientom kredyt na budowę domu na takim gruncie. Co się zatem zmieniło i dlaczego naraz wszystkie bez wyjątku banki wstrzymały wydawanie decyzji/podpisanie umów/uruchomienie kredytu dla tego typu przedsięwzięć.
Czy można się nauczyć zarządzania domowymi finansami?
W teorii zarządzanie domowymi finansami wydaje się banalnie proste i tak naprawdę, to każdy może w tym zakresie osiągnąć sukces. W praktyce jednak nie jest to już takie łatwe, a nasze przyzwyczajenia mogą skutecznie utrudniać zapanowanie nad domowymi wydatkami. Jakie błędy popełniamy najczęściej, czego powinniśmy się wystrzegać, aby skutecznie zarządzać osobistymi finansami?
Jeśli nasze finanse zaczynają kuleć mamy dwie metody, aby je wyprostować: wzrost dochodów lub ograniczanie wydatków. Niektórzy w takim momencie sięgają po kredyt, ale to tylko pogarsza całą sytuację. Sugeruję przyjrzenie się dokładniej możliwościom ograniczenia kosztów.
Jest wiele obiegowych opinii, co do uczciwości doradców kredytowych, że kierują się wyłącznie swoimi prowizjami, dlatego podjąłem temat. W szczególności do napisania tekstu zainspirował mnie mail od klientki.
Pisze tak:
„W załączniku przesyłam umowę kredytową, którą przesłał nam doradca kredytowy banku do zapoznania się i mamy umówić się na termin jej podpisania. W załączniku znajduje się także symulacja, którą doradca z banku przedstawił nam jeszcze na początku rozmów w sprawie naszego kredytu. Umowa kredytowa została jednak stworzona nie dla tych proponowanych warunków kredytowych, w których marża wynosiła 1,55% a zawiera marżę 1,8%. Zapytałam doradcy z banku dlaczego tak się stało i otrzymałam odpowiedz cyt: „Uprzejmie informuję, że różnica w marży Państwa kredytu jest spowodowana tym, że w symulacji wpisałam wyższą kwotę wartości nieruchomości. Oszacowana przez analityka wartość nieruchomości wynosi 303.000,00zł, dlatego marża wyniosła 1,8p.p.„. Co możemy z tym zrobić?