Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych 2015

Sejm uchwalił nowelizację, Senat przyjął bez poprawek a teraz jeszcze tylko podpis Prezydenta i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Na początku Sierpnia 2015 wejdzie w życie nowelizacja programu Mieszkanie dla Młodych.

Poniżej przedstawię planowane zmiany programu MdM, o którym pisałem w artykule: Jakie są warunki programu Mieszkanie dla Młodych. Jakie to będą zmiany? Czy zwiększy się dostępność programu?

Warunki programu Mieszkanie dla Młodych

Zmiany w programie Mieszkanie dla młodych 2015

Po pierwsze i najważniejsze: program obejmie dodatkowo rynek wtórny. Ma to ogromne znaczenie dla osób chcących kupić własne M w mniejszych miejscowościach, gdzie po prostu żaden deweloper nigdy nie budował mieszkań. Jednocześnie ograniczono maksymalną cenę powierzchni na rynku wtórnym do 90% wskaźnika odtworzeniowego.

Dla Warszawy i dla rynku wtórnego maksymalna cena metra powierzchni użytkowej mieszkania w 3 kwartale 2015 wyniesie 5.390.44 zł.

Po drugie: do programu zostają dołączone transakcje ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi, czyli będzie możliwość uzyskania dofinansowania z programu MdM wkładu budowlanego do SM.

Duże i pozytywne zmiany dotyczą rodzin wychowujących troje i więcej dzieci. Zwiększeniu ulegnie limit powierzchni bazowej do ustalenia dofinansowania z 50 do 65 m. oraz zniesiony wymóg braku pierwszego mieszkania a także limit wieku. Wzrasta także wielkość dofinansowania z 15% do 30%.

Ulegnie zwiększeniu z 15 do 20% dopłata dla osób wychowujących dwoje dzieci.

Po wprowadzeniu zmian kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby (nie tylko najbliższa rodzina) w celu zwiększenia zdolności kredytowej, zatem będą mogły wziąć wspólnie kredyt osoby pozostające w tzw. wolnych związkach.

Zmianie ulegną również zasady wcześniejszej spłaty kredytu z dopłatą MdM. Jeśli kredytobiorca w okresie 5 lat od dnia ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania, spłaci całość lub część kredytu – w wysokości większej niż przyznane mu wsparcie – będzie musiał zwrócić część dofinansowania wkładu własnego.

Jak widać nowelizacja wnosi wiele korzystnych zmian, które mogą pobudzić ilość transakcji kredytowych wspieranych programem Mieszkanie dla Młodych.

Zmiany mają wejść w życie na początku Sierpnia 2015. Może więc warto poczekać z zakupem?

Piotr Wróbel

doradca kredytowy Warszawa

Piotr Wróbel

About Piotr Wróbel

Finanse to mój zawód ale i hobby. Lubię pomagać klientom rozwiązywać problemy i znajdować najlepsze rozwiązania. Setki załatwionych spraw i setki zadowolonych klientów daje powód do dumy. W nierównej walce z bankami warto mieć po swojej stronie osobę z doświadczeniem.

Leave a Reply